Krawat krawatowi nierówny

Krawat. Dodatek niewątpliwie należący do tych klasycznych, które stanowią najbardziej charakterystyczny element męskiej garderoby. W zasadzie każdy mężczyzna ma w swojej szafie nie jeden, ale bywa, że kilka lub kilkanaście krawatów w różne wzory i kolory. W zależności od stylu życia, wykonywanego zawodu, czy też po prostu upodobań korzysta z krawatów na co dzień lub od święta. Zdarza się również tak, że znajdujące się głęboko na dnie szafy krawaty nie widują w ogóle światła dziennego. Są, bo są. Otrzymane jako prezenty, przekazywane z pokolenia na pokolenie lub po prostu kupione zupełnie bez refleksji, co do ich użyteczności.

Wiesław Myśliwski w Widnokręgu napisał, że „…po krawacie nieraz można poznać, kto jest kto…”.  O co chodzi? Otóż krawaty podobnie jak np. skarpetki bardzo wiele mówią o mężczyźnie, a także o tym, jaki ma gust.

Tonąc w dylematach zakupowych, jaki krawat wybrać warto przyswoić sobie kilka ważnych zasad, by dokonany wybór był tym najwłaściwszym i zakupiony produkt spełniał swoją funkcję.

Po czym poznać dobry gatunkowo krawat?

Najbardziej elegancki krawat jest zwijany ręcznie, dzięki czemu w bardzo precyzyjny sposób przylega do wypełnienia. Kluczowe znaczenie mają takie elementy jak ciężar, podszewka, szlufki, szew główny. Najlepsze jakościowo krawaty wykonywane są ze szlachetnego jedwabiu. Niegdyś krawaty jedwabne kojarzone były z modą ślubną, współcześnie jak najbardziej sprawdzają się jako elementy codziennych biznesowych stylizacji. Zdecydowanie unikać należy krawatów,  które są wykonane z poliestru. Daleko im zarówno do dobrej jakości jak i szyku.

Desenie krawatów mogą być różne: tartan, paski, szkocka krata, diamenty, czy kwadraty. Najważniejsze, żeby były tkane ręcznie. Zdecydowanie przestrzegam przed noszeniem krawatów w zabawne motywy. Humor można sobie poprawić w inny sposób. Modele z tzw. mikrowzorem nazywane są krawatami Macclesfield. Nowością są krawaty zwane knit, których cechą charakterystyczną jest poziome zakończenie dołu. Liderem wśród krawatów jest tzw. seven fold, czyli  krawat zrobiony z kwadratu jedwabiu i składany siedem razy do środka. Te standardowe krawaty składane są zwykle na trzy. Należy pamiętać, że wzór, podobnie jak kolor krawata powinien współgrać zarówno z koszulą, jak i garniturem. Krawat powinien być ciemniejszy i błyszczeć bardziej niż koszula. Poszetka zaś absolutnie nie powinna być w tym samym wzorze i kolorze co krawat.

Najlepsza szerokość krawata  to 8-10 cm, choć warto podkreślić, że ulega ona ciągłej zmianie. Popularne są również krawaty węższe 4-6 cm, których zwolennikami są przeważnie młodzi mężczyźni. Należy pamiętać, by dopasować szerokość krawata do szerokości klap marynarki. Przyjęta zasada określa, że węższy krawat pasuje do węższych klap, zaś szerszy do szerszych. Standardowa długość krawata wynosi 148-152 cm. Krawat powinien kończyć się nad paskiem, zaś jego węższa część powinna być zdecydowanie krótsza niż ta szersza. Przy węźle dobrze ułożony krawat powinien mieć tylko jedną fałdę znajdującą się pośrodku. Węzeł krawata powinien ściśle przylegać do kołnierzyka, by zasłonić materiał koszuli miedzy jego brzegami.

Sposobów na wiązanie krawata jest bardzo wiele. Do najpopularniejszych węzłów należy windsorski, który swoje źródło ma w angielskich środowiskach sportowych. Inne popularne węzły to prosty (węzeł w czwórkę), podwójny, mały czy półwindsorski. Sztukę wiązania krawata metodą prób i błędów warto opanować do perfekcji. W celu fachowego wsparcia w tym zakresie odsyłam na stronę http://www.wiazaniekrawata.com/.

Z krawatami należy obchodzić się bardzo delikatnie. Nie wolno ich prać w pralce. Krawat jedwabny najlepiej czyścić chemicznie lub ręcznie, czyli po prostu umyć pod wodą. Należy być szczególnie ostrożnym, jeśli chodzi o prasowanie krawatów. Przeważnie nie jest ono zalecane. Jeśli jednak jest taka konieczność można to uczynić słabo rozgrzanym żelazkiem i prasować po wewnętrznej stronie.

Podsumowując. Przy wyborze krawata należy zwrócić uwagę na deseń, szerokość, tkaninę oraz rodzaj węzła. Warto pamiętać również słowa, które wypowiedział Oskar Wilde: „dobrze zawiązany krawat jest pierwszym ważnym krokiem w życiu mężczyzny”.

Dodaj komentarz